Scenariusz nr IV
Las i jego mieszkańcy
S C E N A R I U S Z I


Temat bloku : Las i jego mieszkańcy.

Temat dnia: Co nam daje las. Zbieramy wiadomości o lesie i uzupełniamy
nowymi.

Cele główne:
- rozumienie roli lasu w przyrodzie i dla człowieka w następujących aspektach: niwelowanie hałasu, otrzymywanie drewna, owoców leśnych i grzybów, ostoja dla zwierząt, miejsce odpoczynku ludzi,
- rozumienie konieczności przestrzegania zasad ochrony lasów: zachowanie ciszy, niezostawianie odpadów (szczególnie plastikowych oraz butelek – groźba pożaru), konieczność poszanowania roślin w lesie.

Cele szczegółowe:

dzieci potrafią:
- określić pochodzenie różnych przedmiotów,
- rozpoznać cyfry od 1 do 5,
- dokonać analizy i syntezy słuchowej wyrazu „las”,
- nazwać niektóre drzewa i ptaki,
- naśladować zachowanie niektórych zwierząt,
- zrozumieć rolę lasu w regulowaniu klimatu poprzez zatrzymywanie wody,
- wiedzą, że wycięcie drzew spowoduje wzrost dwutlenku węgla, brak tlenu, duży wzrost temperatury a niektóre zwierzęta pozbawione zostaną „mieszkania”,
- po zapachu potrafią określić z jakich owoców runa leśnego zostały zrobione soki,
- wiedzą czym grozi zbieranie jagód nieznanych,
- wiedzą, że należy troszczyć się o zwierzynę zawsze, a szczególnie w czasie zimy.


Metoda: słowna, oglądowa, praktyczno-ćwiczeniowa.

Formy organizacyjne:
zbiorowa, indywidualna.

Sytuacje edukacyjne:
1. Nauczycielka zaprasza do siebie dzieci i prosi, by pomogły jej uporządkować skrzynię skarbów. Dokonać podziału zgromadzonych przedmiotów ze względu na miejsce z którego pochodzą.
2. Nauczycielka prosi by dzieci do przygotowanych koszy dopasowały odpowiednie napisy: las, dom, sklep. Następnie skupia ich uwagę na koszu przy którym widnieje napis składający się z trzech liter a ostatnią jest litera „S’.
3. Prowadząca zaprasza dzieci na spacer po lesie w czterech porach roku w formie opowieści słowno-ruchowo-muzycznej.
4. Dzieci siadają w kręgu na dywanie a nauczycielka opowiada o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia oraz o tym, że za chwilę w naszej sali powitamy „zielonego gościa”. Wspólne z dziećmi wnosi na salę choinkę. Dzieci śpiewają znane im piosenki o choince. Nauczycielka zwraca uwagę na to, że ta choinka pochodzi z uprawy przeznaczonej na sprzedaż. Zadaje dzieciom pytanie czy wiedzą skąd wzięła się choinka? By przybliżyć im to zagadnienie przedstawia serię obrazków: nasiona, sadzonka, młodnik, las.
5. Prowadząca zwraca uwagę dzieciom na to, że meble znajdujące się w naszej sali, ich domach, papier powstały z drewna przy współudziale wielu osób.
6. Nauczycielka stawia na stoliku dwa słoiki wypełnione sokami zrobionymi w czasie lata z owoców runa leśnego z malin i jagód. Zaprasza do stolików i zachęca do wypicia przygotowanych soków podkreślając ich walory zapachowe i zdrowotne.
7. Nauczycielka planuje razem z dziećmi wycieczkę do lasu, by obejrzeć go w scenerii zimowej i przygotować wigilię dla zwierząt. Dzieci przyniosą z domów smakołyki dla zwierząt a wspólnie z nauczycielką wykonają ptasie specjały zrobione ze smalcu, płatków owsianych, gotowanego ryżu, warzyw i chleba. Planowany wyjazd do lasu za dwa dni.

S C E N A R I U S Z II


Temat bloku: Las i jego mieszkańcy

Temat dnia: Organizujemy Wigilię dla zwierząt. Spotkanie z Gwiazdorem.

Cel główny: Pielęgnowanie tradycji narodowych.
Współpraca ze środowiskiem rodzinnym.

Cele szczegółowe: Dzieci potrafią:
- przygotować „smakołyki” dla zwierząt,
- właściwie zachować się w lesie,
- zauważyć zmiany zachodzące w przyrodzie w związku ze zmianą pór roku,
- bezpiecznie zachować się w autobusie,
- troszczyć się o mieszkańców lasu,
- cieszyć się ze spotkania z gościem i zaprosić go do przedszkola,
- sprawić radość najbliższym.

Metody: słowna i oglądowa

Formy pracy: z całą grupą

Przebieg dnia:
1. Nauczycielka planuje z dziećmi wycieczkę do lasu w celu przygotowania wigilii dla zwierząt.
2. Przy współudziale dzieci, przygotowuje ptasie specjały i gromadzi smakołyki dla zwierząt: marchewki, kapustę, buraki, jabłka (jeśli to możliwe na sznureczkach), ziarenka, okruchy chleba.
3. Wyjazd autokarem na wycieczkę do lasu. Dzieci zabierają ze sobą zgromadzone (przyniesione z domu) warzywa i owoce. Spacer po lesie. Wybranie choinki i ozdabianie jej przywiezionymi „prezentami”. Wspólne przygotowanie wigilii dla zwierząt w ich naturalnym środowisku.
4. Omawianie zmian zachodzących w przyrodzie, słuchanie odgłosów dochodzących z głębi lasu oraz podziwianie pięknych widoków w scenerii zimowej. Nazywanie drzew iglastych: sosna, świerk, modrzew.
5. Spotkanie dzieci z Gwiazdorem spacerującym po lesie.
6. Zaproszenie niezwykłego gościa do przedszkola oraz wspólny z nim spacer w kierunku autobusu.
7. Pozdrawianie mieszkańców miasteczka przez okna autokaru.

Kilka dni wcześniej, dzięki życzliwości rodziców sala przedszkolna, do której dzieci zaproszą gościa zmienia swój wygląd. Rodzice spotykają się z nauczycielką w godzinach popołudniowych. Wspólnie wykonują ozdoby świąteczne wprowadzając niepowtarzalny, świąteczny nastrój. Dzieci w zamian za to, zapraszają swoje mamy na spotkanie przy choince prezentując przedstawienie wcześniej przygotowywane pod tytułem „Zmartwienie aniołków”.

Proponowane zaproszenie dla rodziców na spotkanie gwiazdkowe:


Z A P R O S Z E N I E D L A M A M Y


Zapraszamy na premierę przedstawienia „ZMARTWIENIE ANIOŁKÓW”, która odbędzie się w dniu.........12.2009 roku (.............) o godz. ...... 00 w sali Kubusia Puchatka w Przedszkolu w Pogorzeli. Debiutują młodzi aktorzy z grupy Kubusia Puchatka.
Cena biletu 1 zł. (do skarbonki)
Helenka czeka na naszą pomoc !!!


Dzieci z grupy Kubusia Puchatka

z wychowawczynią

 




8. Spotkanie dzieci z Gwiazdorem w sali przedszkolnej. Wspólny śpiew kolęd, piosenek o tematyce zimowo-świątecznej oraz indywidualne popisy dzieci. Rozmowa z gościem na temat różnorodnych zachowań dzieci.
9. Pożegnanie. Dzielenie się wrażeniami. Oglądanie otrzymanych prezentów wspólnych dla całej grupy.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »