Scenariusz nr II

Jednym z zadań rocznych naszego przedszkola jest

Podroż po krajach Unii Europejskiej.
Celem tych działań jest rozbudzanie zainteresowań dzieci innymi narodami i kulturami oraz zwrócenie uwagi na różnice kulturowe . W tym roku szkolnym jako pierwszą poznaliśmy Holandię. Poniżej prezentujemy scenariusze zajęć.

SCENARIUSZ 1

POZNAJEMY HOLANDIĘ

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi wskazać Holandię na mapie politycznej Europy,
- wie, że stolicą Holandii jest Amsterdam,
- rozpozna flagę Holandii wśród innych flag,
- wie, że Holandia słynie z tulipanów, wiatraków i chodaków,

Metody pracy:
- podające – rozmowa , objaśnienia, opis
- eksponujące – pokaz, obserwacja
- problemowe – zadania stawiane do wykonania
- praktyczne - samodzielnych doświadczeń

Formy pracy:

- zbiorowa
- indywidualna

Przebieg zajęć:

Nauczyciel wypowiada sylaby HO-LAN-DIA - dzieci odgadują jakie państwo dziś poznamy.
- N. Umieszcza na tablicy wyraz HOLANDIA

1. Odszukanie na mapie politycznej Holandii, rozmowa z dziećmi o jej położeniu.
2. Odszukanie na mapie stolicy Holandii – odczytanie nazwy miasta ( Amsterdam)
i umieszczenie nazwy stolicy na tablicy.
3. Pokazanie dzieciom flagi Holandii – rozmowa nt. kolorów, układu pasów ( czerwony, biały, niebieski) – zawieszenie flagi na tablicy.
4. Opowiadanie nauczyciela na temat Holandii, na podstawie ilustracji.
Holandia jest 8 razy mniejsza od Polski. Ponieważ leży niżej niż morze tereny są tam podmokłe, ale bardzo urodzajne. Holendrzy słyną z hodowli krów "holenderek" . Produkują dużo serów (gouda, edamski) i czekolady. Holandia poprzecinana jest kanałami, które osuszają ziemię. Holendrzy chcąc mieć więcej ziemi osuszają ogromne nadmorskie terytoria. ( dzieci oglądają widokówki, ilustracje z Holandii).
Wiatraki, chodaki ,tulipany, sery i rowery - to są symbole Holandii.
5. Zabawa ruchowa:
– jazda rowerem ( dzieci kładą się na plecach, podnoszą nogi i naśladują jazdę rowerem)
– naśladowanie wiatraków ( dzieci w pozycji stojącej naśladują wiatraki)
– tulipany - dzieci otrzymują emblematy tulipanów w 4 kolorach-żółty, czerwony, pomarańczowy, różowy. Dzieci biegają w rytm muzyki, kiedy muzyka zamilknie łączą się według kolorów.
6. Osłuchanie się z piosenką Jedz smacznie – śpiewaną po holendersku.
Rozmowa na temat piosenki – nauczyciel tłumaczy piosenkę na język polski, pokazując jednocześnie ilustracje owoców , o których mowa w piosence.

1. Spójrz na to jabłuszko
spójrz na gruszkę
spójrz na banana
jest jeszcze więcej.
Ref. Jedz smacznie, bo owoce to zdrowie
nie wkładaj ich do uszu, tylko do buzi.
2. Spójrz na kiwi
na mandarynkę
na truskawki
one smakują wspaniale.

WERSJA W JĘZYKU HOLENDERSKIM:

Kijk eens naar je appel

Kijk eens naar je peer

Kijk naar je banaantje

Er is nog veel meer

Eet maar lekker op

Want fruit is gezond

Stop het niet in je oren

Maar stop het in je mond

Kijk eens naar je kiwi, naar je mandarijn

Kijk eens naar je aardbei, ja ze smaken fijn

Eat maar lekker op want fruit is gezond

Stop het niet in je oren

Maar stop het in je mond

Stop het niet in je oren

Maar stop het in je mond

 


7. Malowanie flagi Holandii farbami plakatowymi.
8. Prace porządkowe po skończonej pracy, wystawa .


Scenariusz nr 2

PIECZEMY SŁODKI PRZYSMAK HOLENDRÓW

Cele:
Dziecko:
- potrafi wymienić holenderski przysmak,
- zaśpiewa fragment piosenki po holendersku,
- przelicza w zakresie 5,
- zgodnie współpracuje w zespole

Metody pracy:
- podające – rozmowa , objaśnienia, opis
- eksponujące – pokaz, obserwacja
- problemowe – zadania stawiane do wykonania
- praktyczne - samodzielnych doświadczeń

Formy pracy:

- zbiorowa
- indywidualna

Przebieg zajęć:
1. Zabawa z piosenką.
- dzieci otrzymują obrazki owoców, w czasie śpiewania piosenki pokazują dany owoc.
- Próbują zapamiętać słowa piosenki.
2. Opowiadanie nauczyciela na temat przysmaków holenderskich:

Największe przysmaki tutejszej kuchni Holendrzy zawdzięczają morzu. Należą do nich między innymi śledzie, sola i małże. Na całym świecie znane są holenderskie ziemniaki, a także masło i sery produkowane z wysokiej jakości mleka otrzymywanego od holenderskich krów. Urodzajne gleby i doskonały klimat sprzyjają uprawom różnych odmian warzyw i owoców, lecz największym powodem do dumy tutejszych rolników są szparagi.

Holendrzy zajadają się także w słodyczach. Głównym smakołykiem jest appelgebak (placek z jabłkami i cynamonem), podawany na gorąco oraz speculaas (kruche ciasteczka z cynamonem).
Dzisiaj upieczemy właśnie cynamonowe ciasteczka.
3. Pieczenie ciasteczek:
Przygotowanie potrzebnych składników, wspólne wykonanie ciasta, wykrawanie ciasteczek.
Przepis na ciasteczka Speculaas
· 3 szklanki mąki
· szczypta proszku do pieczenia
· 2/3 szklanki masła lub margaryny
· 1/2 szklanki ciemnego brązowego cukru
· odrobina mleka do zmiękczenia ciasta
· 2 łyżeczki sproszkowanych i wymieszanych przypraw: cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, anyżek, imbir, kardanom, kolendra
· szczypta soli
· 1/2 szklanki sparzonych i przepołowionych migdałów (zachować kilka połówek do dekoracji)
Zagnieść wszystkie składniki w miękką kulkę i na posypanej mąką stolnicy, rozwałkować na grubość 6 mm. Ciastka wyciąć używając foremek do wycinania (o różnych kształtach) lub nadać im dowolne kształty. Piec przez około 25 minut w umiarkowanie nagrzanym piekarniku (180 ºC), aż nabiorą ciemno-brązowego koloru.

4. Zabawa dydaktyczna „Tulipany”
Nauczyciel uderza w bębenek , a dzieci liczą i kładą przed sobą odpowiednią ilość tulipanów.



Scenariusz nr 3

SPOTKANIE Z HOLENDRAMI

Cele operacyjne:
- potrafi zachować się podczas wizyty gości,
- słucha tekstu czytanego,
- potrafi słuchać, gdy inni mówią i czeka na swoją kolejność
- potrafi narysować ilustrację do wysłuchanego tekstu,
- wie, że Internet może służyć nie tylko do zabawy, ale i nauki
Metody pracy:
- słowna, oglądowa, czynna
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Przebieg zajęć:
1. Rozmowa z dziećmi na temat dzisiejszych gości w przedszkolu. Przypomnienie dzieciom , jak należy zachować się podczas wizyty.
· Przywitanie gości Holandii przez dziecko.
· Zaśpiewanie poznanej piosenki po holendersku.
· Zaproszenie przybyłych gości do wspólnej zabawy:
- Lambado, Krasnoludki itp.
· Rozmowy z Holendrami – zadawanie pytań przez dzieci
· Degustacja pieczonych przez dzieci ciasteczek
· Zaśpiewanie piosenek po polsku dla gości.
· Śpiewanie piosenek przez gości.
· Pożegnanie i podziękowanie za miło spędzony czas, wręczenie pamiątkowych dyplomów przez dzieci.
2. Słuchanie opowiadania z książki "Julek i Julka", holenderskiej autorki Annie M. G. Schmidt ( połączone z oglądaniem ilustracji do czytanego tekstu).
Nauczyciel przed przystąpieniem do czytania krótko omawia książkę:
Julek i Julka to dwójka przedszkolaków z sąsiedztwa. Maluchy odwiedzają się lub spotykają na podwórku i razem się bawią. Oboje mają bujną wyobraźnię i nie brak im zwariowanych pomysłów na wspólne zabawy. Mają także znaną rodzinom wszystkich przedszkolaków dziecięcą mądrość, dzięki której potrafią świetnie podsumować różne rzeczy (np. "Pies wygląda jak ryż z rodzynkami: biały w czarne cętki").
· Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanych opowiadań.

3. Zabawa z komputerem - oglądanie ciekawych zdjęć, czytanie ciekawostek na temat Holandii wyszukanych w Internecie.
4. Podsumowanie wiadomości o Holandii: przypomnienie nazwy stolicy, flagi...
- rysowanie kredkami dowolnego rysunku związanego z poznawanym państwem.





 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »